Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MIODZIO. SŁODKI CZAS !

Utworzono dnia 28.09.2020

 

     Rok 2020 okazał się zaskakującym i przełomowym z wielu względów, jednakże aktualna sytuacja zmobilizowała nas do innego spojrzenia na sprawy  zdrowotne, na relacje z  bliskimi, na nawet na sens naszej pracy i ogólnie życia.

     Każdy człowiek ma swoją misję do wypełnienia i najważniejsze jest to, aby odnaleźć swoje szczęście, tak jak robią to min. PSZCZELARZE. Niewiarygodna pasja przeżywa aktualnie swój renesans i całe rodziny pielęgnują, rozwijają i edukują się w pszczelarstwie. Dlatego właśnie powstał pomysł na projekt „MIODZIO” zrealizowany w ramach Konkursu sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Projekt złożony został przez nieformalną grupę pań KRÓLOWE ULA przy wsparciu GOK Gilowice i otrzymał dofinansowanie 5.000 zł na realizację.

Celem projektu była integracja całych rodzin wokół tradycji pszczelarskich oraz podniesienie świadomości mieszkańców na temat wartości, jakie wiążą się z kultywowaniem tej tradycji: zdrowotne, ekologiczne, rozwojowe. Cel ten został zrealizowany poprzez opracowanie, wydanie mini publikacji informacyjno - edukacyjnej wraz z przepisami kulinarnymi, naklejkami dla dzieci ( samodzielnie wykonanymi przez dzieci i młodzież ), informacjami o walorach zdrowotnych miodu i produktów pszczelich, a także historią pszczelarstwa regionu w oparciu o Międzygminne Koło Pszczelarzy z siedzibą w Gilowicach. Materiał opracowany został przez Pana Wojciecha Bąka, za co serdecznie dziękujemy. Dodatkowo powstała seria talii edukacyjnych kart o nazwie PAN TRUTEŃ (wzorowanych na grze Piotruś Pan). Tutaj ogromną, twórczą pracę wykonały dzieci z Zespołu Szkół w Gilowicach: Cebrat Emilia, Gardaś Marlena, Habdas Adam, Jędrysek Magdalena, Kowalczyk Kinga, Mierczak Klaudia, Podgórska Jolanta, Szczupalska Martyna, Szypke Maria. Dzięki zaangażowaniu pań nauczycielek – Krystyny Krzak oraz Sabiny Michalskiej- Pasko uczestnicy otrzymywali informację poprzez e-dziennik i odsyłali swoje cudowne dzieła do naszych kart i folderu.

Pomimo ograniczeń i braku zaplanowanych imprez plenerowych, w których pszczelarze mieli wziąć udział, my się nie poddawałyśmy. KRÓLOWE ULA walczą do końca. Zorganizowane zostały w mniejszym zakresie WARSZTATY PSZCZELARSKIE DLA DZIECI w GOK w Gilowicach. Warsztaty na „szóstkę”, jak powiedzieli sami mali uczestnicy, poprowadzili Pan Piotr Biernat Prezes Międzygminnego Koła Pszczelarzy z siedzibą w Gilowicach oraz Pan Zygmunt Ormaniec Dyrektor Szkoły w Stryszawie, a równocześnie miłośnik pszczół i pszczelarstwa. Dialog z uczestnikami oraz przygotowane stroje, szklany ul z żywymi pszczołami, produkty powstające z miodu… wszystko to sprawiło, iż zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Panie z GOKu zorganizowały zajęcia plastyczne, gdzie każdy w zabawie recyklingowej, samodzielnie wykonał swoją pszczołę. Na zakończenie degustacja pszczelich produktów ze stoiska promocyjnego sprawiła, iż zrobiło się słodko i wesoło. Dzieci szczęśliwe ubierały strój pszczelarski, mając przy tym wiele zabawy. Taki dzień zapamiętamy wszyscy na długo.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację „miodowych” działań. Aż żal, że projekt dobiega końca, ponieważ tutaj jest ogromny potencjał, przyjaźń, pasja i wspólna wizja ekologicznej przyszłości. Foldery i talie kart czekają na Was w bibliotekach oraz w Międzygminnym Kole Pszczelarzy. Zapraszamy, korzystajcie z powstałych publikacji.

Kochani mamy głowy pełne pomysłów, a dzięki osobom kochającym pszczoły będziemy działać dalej pełną parą.

 

Królowe ULA oraz GOK Gilowice

 

 

 

 

MIODZIO. SŁODKI CZAS !

Utworzono dnia 02.10.2020, 10:39

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 61

W poprzednim tygodniu: 95

W tym miesiącu: 349

W poprzednim miesiącu: 713

Wszystkich: 34281