Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

HISTORIA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W GILOWICACH

W 1973r w Gilowicach powstał pierwszy w powiecie Gminny Ośrodek Kultury (GOK). W jego skład wchodziły: 2 biblioteki, 2 punkty biblioteczne, Klub Rolnika, 2 kluby PP „Ruch”, orkiestra dęta, 3 zespoły estradowe i Zespół Regionalny „Gilowianka”. Amatorski ruch artystyczny w Gilowicach narodził się w czasie I wojny światowej, a jego animatorem był miejscowy ksiądz Teofil Papesch. Z jego inicjatywy powstało koło KSM, chór kościelny i koło teatralne. W latach 20 prowadzenie teatru przejął Albin Górny, rzeźbił Folęga i Luberek wytwórca instrumentów muzycznych, malował Józef Wierzbinka. Po II wojnie światowej amatorski ruch teatralny nadal kwitnie. Kultywuje go koło ZMP, w Rozciętej zespół teatralny „Zryw”, koło Ligi Kobiet i przyparafialny teatrzyk „Echo”. Po odwilży październikowej w 1956 r. działalność kulturalną we wsi przejęło koło Związku Młodzieży Wiejskiej, świetlica gromadzka i klub rolnika. Na czoło wysuwają się młodzi, Olimpia Ormaniec, Józef Rachwał, Jerzy Górny, Włodzimierz Jodłowiec. Powstaje nowa forma działalności estrada z piosenką, scenkami kabaretowymi. W 1962 powstał klub rozrywkowy - kierownik Waleria Prochot, aktyw – Jan Gąsiorek, Joanna Bąk, Czesława Marszałek i Andrzej Zabrzecki, a rok później Regionalny Zespół Pieśni i Tańca – „Gilowianka”. Pierwszą dyrektorką GOK-u została pani Władysława Górna. Następnie kierownictwo przejęła pani Małgorzata Kamecka, w 1977 roku pan Wiesław Kubień, a w 1992 roku pani Wanda Hajok a od 2005roku Gabriela Kolonko. W 1986 r. w Gilowicach przy Klubie Rolnika powstał Dziecięcy Zespół Góralski „Gronicek” (obecnie działa przy GOK-u). W roku 1997 w Gilowicach powstał Regionalny Zespół „Dolanie”.
Różnorodne formy pożytecznego spędzania wolnego czasu (zajęcia muzyczne–nauka gry na różnych instrumentach, taneczne-zespoły, ruchowe-aerobik, step i joga, plastyczne-kółka zainteresowań itp.) oraz imprezy cykliczne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach integrują nie tylko lokalną społeczność, ale i przyciągają turystów.

  

W naszym GOK-u pracuje 5 osób:

DYREKTOR GOK: Gabriela Kolonko 

INSTRUKTORZY: Renata Kołpak i Edyta Kurowska

GŁÓWNA KSIĘGOWA: Iwona Ficek - Boboń

PRACOWNIK GOSPODARCZY: Marzena Wojtowicz

Ponadto współpracują z nami: Marcin Salachna, Krzysztof Czernek, Zuzanna Kamecka, Maciej Kamecki, Szkoła Prestige z Żywca, Anna Polak, Henryk Pasko, Stanisław Pałyga, Sebastian Adamczewski, Katarzyna Kubica, Kinga Talik, Katarzyna Kapała, Wanda Hajok.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny