Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ORKIESTRA DĘTA

ORKIESTRA DĘTA GILOWICE

Orkiestra Dęta z Gilowic to prawdziwa perełka gminna. Działa przy tutejszej Straży Pożarnej, założonej w 1908 roku, a jej historię rozpoczyna wątek wpisany do strażackiej kroniki w 1911 roku. Najstarsze zachowane nuty pochodzą z 1922 roku i zostały napisane przez Władysława Worka, są to Marsz „Randezya” oraz Marsz „Starzy Przyjaciele”. Na początku swego istnienia liczyła zaledwie 12 członków. Swoim graniem uświetniała uroczystości kulturalne: kościelne i świeckie zarówno w Gilowicach, sąsiednich gminach oraz województwach, a także poza granicami kraju. W czasie okupacji Orkiestra ze względu na represje okupanta nie występowała publicznie, a instrumenty były schowane na strychu zakrystii kościoła parafialnego. Przez jej skład przewinęli się reprezentanci kolejnych pokoleń. Miała swoje okresy wielkiej aktywności i zupełnego zastoju. Po zakończeniu działań wojennych Orkiestra wznowiła swoją działalność. W roku 1998 powstał zarząd orkiestry, jego szefem został Andrzej Drobisz. Gmina wsparła też orkiestrę finansowo, co rozwinęło jej skrzydła. Ogromne zaangażowanie członków Orkiestry, determinacja i skuteczność w działaniu kierownika przyczyniła się do ponownego rozkwitu Orkiestry. Adoptowano pomieszczenia w Remizie OSP na próby, zakupiono nowe stroje oraz część instrumentów. Od tego czasu Orkiestra udziela się aktywnie, uczestniczy w konkursach, koncertach i swoim brzmieniem wzbogaca oraz umila czas mieszkańcom Gilowic we wszelkiego rodzaju uroczystościach. Występuje na ponadlokalnej i zagranicznej estradzie m.in. uświetniała obchody swą muzyką, a do tego pięknie prezentowała się w nowych strojach na Dniach Wyzwolenia Miasta Uhrovec w Republice Słowacji oraz Dniach Petrovic koło Karwiny w Republice Czeskiej.

Członkowie Orkiestry to ludzie w różnym wieku, ale warto zaznaczyć, że nowe metody naboru, promocji i osiągnięć muzycznych całej Orkiestry, poprzez ogłoszenia w szkołach, liczny udział w koncertach wyjazdowych, wymiany i współpraca z innymi orkiestrami, udziały w przeglądach orkiestr, cotygodniowe próby, indywidualne zajęcia i nauka gry na instrumentach, udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych i kościelnych Gminy, podczas mniejszych i dużych przedsięwzięć, to argumenty, które przyciągają młodzież i nowych członków, którzy z dumą reprezentują naszą miejscowość.

Obecnie orkiestra liczy 26 członków, a Kapelmistrzem jest Pan Stanisław Pałyga z Bielska-Białej. Młodzież pobiera naukę gry na instrumentach dętych i aż 20 uczących się osób zasili w przyszłości „szeregi Orkiestry Dętej OSP Gilowice”. W orkiestrze gra 8 dziewczyn, których umiejętności muzyczne, to duma Orkiestry. Młodzież, która w kreatywny sposób spędza swój czas wolny i uczy się gry na instrumentach, wyrabia w sobie wewnętrzną potrzebę współpracy i pracy w grupie, odpowiedzialności i systematyczności w nauce. W takich młodych ludziach rozwija się pasja i talent, która wykracza poza ramy uczniowskiej książki, czy zeszytu, odrywa młodych od ekranów komputerów, zaspokaja potrzebę szlifowania różnorodnych praktycznych i pozytywnych umiejętności, które są pożądane we współczesnym świecie. Dzięki działalności Orkiestry, wszyscy jej członkowie niezależnie od wieku mogą czuć się wyróżnieni, że są chlubą Gilowic, a do tego zapisują kolejne karty 100 – letniej już historii muzycznej naszej małej ojczyzny.

 

Kiedy spoglądamy na 100-letnią historię Orkiestry Dętej OSP w Gilowicach, ludzi, którzy z pasją tworzyli ją przez lata i szlifowali talent i umiejętności muzyczne na rzecz pielęgnowania tradycji muzycznej regionu, to nasuwają się słowa Victora Hugo „Muzyka wyraża wszystko to, czego nie da się powiedzieć, ale o czym nie można milczeć.

 

ORKIESTRA DĘTA GILOWICE

Utworzono dnia 18.11.2016, 10:59

ORKIESTRA DĘTA GILOWICE

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej