Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH RYCHWAŁD

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RYCHWAŁDZIE

Na początku XX wieku rolnicy zrozumieli, że powinni się jednoczyć i tak w 1903 roku powstało Kółko Rolnicze w Rychwałdzie.

Gospodynie również postanowiły się zintegrować i tak 1937 roku założyły Koło Gospodyń Wiejskich, które działało przy Kółku Rolniczym i korzystało z pomieszczeń kółka, natomiast obecnie działa przy Rejonowej Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej.

Do czasu rozpoczęcia II wojny światowej Przewodniczącymi KGW były panie Pyrgies Zofia, Szwajca Maria. W czasie wojny działalność koła zawieszono, w tym czasie z Rychwału wysiedlono większą część ludności. Po wojnie gospodynie powróciły do swojej działalności, przede wszystkim odbudowa ze zniszczeń wojennych, ochronka dla dzieci sierot wojennych, wznowiono dokształcenie na prelekcjach, pokazach i kursach.

Przewodniczącą Koła została znana z działalności społecznej pani Katarzyna Pyrgies nagrodzona za to orderem „Serca Matki Wsi” następnie Koło prowadziły panie: Irena Lach, Stefania Wnętrzak, Krystyna Małysiak, Krystyna Ścieszka i Eugenia Wierzbinka.

Gospodynie od samego początku swojej działalności chętnie spotykały się na zebraniach i spotkaniach, dyskutowały o potrzebach, uczyły się nowości, wymieniały doświadczenia. Sprowadzały nowe odmiany roślin i zbóż, sprowadzały kurczęta, cielęta, zaczęto wprowadzać nowe technologie chowu zwierząt, sprowadzano nowe rodzaje pasz. Kobiety zrozumiały, czym jest elektryczność i czynnie pomagały w elektryfikacji rozpoczętej w 1955 roku systemem gospodarczym. Pomagały przy budowie sklepów, dróg i Domu Ludowego.

Członkinie KGW czynnie włączały się w życie społeczne wsi, były radnymi powiatowymi, gminnymi, udzielały się w pracach różnych komitetów lokalnych.

Pani Katarzyna Pyrgies jako radna powiatowa walnie przyczyniła się do utworzenia w Rychwałdzie Ośrodka Zdrowia. Pani Stefania Wnętrzak była delegatką na Krajowy Zjazd KGW w Warszawie.

W latach 70 utworzono Ośrodek „Nowoczesna Gospodyni”, gdzie świadczono usługi krawieckie i fryzjerskie, działał zespół teatralny pod przewodnictwem organisty pana Józefa Kolonko i pani Kazimiery Górnej, zespół odnosił sukcesy występował w Żywcu, Wiśle i innych miejscowościach.

W latach 80 w czasie kryzysu gospodarczego gospodynie musiały zapewnić rodzinom artykuły spożywcze produkowane w większości w swoich gospodarstwach i przydomowych ogródkach. Pomimo zwiększonych obowiązków nie zaprzestały podnoszenia swoich umiejętności poprzez organizowanie kursów i szkoleń.

U schyłku XX i początku XXI wieku Koło nadal prężnie działa – gospodynie musiały się przystosować do praw wolnego rynku i gospodarki rynkowej. Organizowano kursy przyrządzania nowych potraw, jednocześnie nie zapominając o potrawach regionalnych, czego dowodem było zajęcie pierwszych miejsc na kolejnych edycjach „Próbowacki Jodła Beskidzkiego” w kilku rodzajach potraw.

Przewodnicząca Koła Krystyna Ścieszka nawiązała współpracę z paniami z podobnego Koła z Republiki Słowacji w gminie Zubrohlawa, które dziś mamy zaszczyt gościć.

Aby sprostać wymogom obecnego życia i postępu zorganizowano kurs „Obsługi komputera, programów komputerowych i Internetu”, co pomoże paniom sprawnie zarządzać gospodarstwem.

Obecna przewodnicząca pani Eugenia Wierzbinka nadal prężnie organizuje życie kulturalne wsi Rychwałd, a Koło wspólnie z paniami z KGW Rychwałdek oraz GOKiem Gilowice organizuje uroczystości dożynkowe oraz inne lokalne i powiatowe uroczystości.

Zainicjowane w 2011 r. przez Rejonowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych „ Pielgrzymki KGW z Dekanatu Bielsko – Żywieckiego do Sanktuarium Matki Bożej”, w których uczestniczy corocznie kilkaset osób, są ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym dla całej społeczności, a w szczególności dla pań z KGW Rychwałd. Zadaniem Koła Gospodyń jest zrzeszanie kobiet, które w aktywny sposób promują tradycję regionu, pielęgnują dobra kulinarne będące spuścizną naszych przodków oraz promują swoją wieś na imprezach ponadlokalnych.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RYCHWAŁDZIE

Utworzono dnia 18.11.2016, 10:54

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RYCHWAŁDZIE

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej