Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH GILOWICE

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GILOWICACH

KGW Gilowice zostało założone w 1945r.

Założycielką była Władysława Górna z domu Ostrowska, przez wiele lat współpracowały z nią: Kunegunda Ormaniec, Hermina Kastelik, Anna Bąk, Maria Jaroszek, Zofia Łoboda, Katarzyna Michulec, Emilia Zyzańska i Józefa Omyła. Pełniły one dużo ról społecznych były: radnymi, ławnikami, nawet delegatem radnego województwa Krakowskiego. Kunegunda Ormaniec 29.01.1975r. otrzymała order ,,Serca Matki Wsi” przyznany przez Plebiscyt Gospodyń, za długoletnie pełnienie funkcji przewodniczącej KGW.

Zarząd KGW współpracował z gospodyniami z całej wsi zachęcając ich to brania udziału w zebraniach, prelekcjach, przez co wzbogacając się o nowe członkinie. Było to koło najliczniejsze, prężne, zorganizowane. Zebrania i spotkania odbywały się w domu tzw. ,,Kółku”, później w domu parafialnym.

Członkinie KGW brały chętnie udział w zebraniach, na których się spotykały, dyskutowały, uczyły, wymieniały doświadczenia, organizowały przedstawienia, np. jasełka z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Mikołaja, opłatek nie tylko dla członkiń, ale dla wszystkich chętnych z całej wsi.

 

KGW wzbogaciło się o wiele nowych pomysłów, zaczęło się powiększać, gdyż przybywało wiele nowych członkiń. Zdecydowano przekazać zarządzanie KGW młodym działaczkom dalej z nimi współpracując i służąc doradą. Koło otrzymało nazwę KGW ,,Gilowice- Centrum”.

Zarząd KGW tworzyły:

Maria Górna, Czesława Gąsiorek, Irena Mazgaj, Adalia Pyclik, Grażyna Pyrgies, Anna Adamek, Zofia Górna, Maria Wnętrzak, Krystyna Kasperek.

KGW utrzymywało się ze składek członkowskich, z których część odprowadzono do Kółka Rolniczego, później do Gminnego Związku Rolników. Następnie składek zaprzestano, ponieważ nie istniała żadna organizacja współpracująca z Kołami Gospodyń Wiejskich. Zarząd organizował dyskoteki- po rozliczeniu zysk przeznaczano na potrzeby koła takie jak: organizowanie zebrań, dzień 8 marca, wycieczki itp. Większość kobiet była członkiniami: Banku Spółdzielczego w Gilowicach, Kółka Rolniczego, Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” Gilowice. Działalność koła była w dużej mierze sponsorowana przez GS ,,SCH” Gilowice, Gilowice-Ślemień, a obecnie Gilowice- Łękawica, Bank Spółdzielczy w Gilowicach, Kółko Rolnicze w Ślemieniu, Radę Sołecką w Gilowicach i Urząd Gminy Gilowice.

Dzięki współpracy z byłym WOPR Łodygowice, później ODR zostało wniesionych wiele nowych doświadczeń: w prowadzeniu wiejskich gospodarstw, obejść gospodarczych, poprzez organizowanie prelekcji, konkursów na najładniejszą zagrodę, ogródek, obejście gospodarcze, co wpłynęło na estetykę naszej wsi.

Przy współpracy z wymienionymi wyżej instytucjami KGW mogło organizować dla członkiń oraz chętnych gospodyń kursy:

-szycia

-garmażeryjne prowadzone przez dyplomowanego mistrza kuchni

-plecienie na drutach

-pieczenie i gotowanie

Oraz organizowało wycieczki, ogniska, zabawy.

Członkinie KGW brały udział: w świętach państwowych, dożynkach, Rajdach Chłopskich, czynie społecznym przy budowie szkoły w Gilowicach, Ośrodka Zdrowia, szkoleniach drobiarskich, przycinania i szczepienia drzew i krzewów, zebraniach wiejskich, szkoleniach rolniczych i wszystkich jubileuszach , uroczystościach na naszym terenie. KGW sprowadzało pisklęta, paszę, zboże siewne, ziemniaki sadzeniaki, folię szklarniową itp. Wprowadzono uprawę ,,poletka z nową odmianą truskawek pod wskazówkami WOPR Łodygowice. Wiele członkiń skorzystało z pokazów garmażeryjnych, doświadczeń doradztwa przekazanych przez p. Zyzak, Dunat, Pietraszko, Paszko, współpracujących z KGW.

Nasze koło współpracuje z: KGW Rychwałd, Rychwałdek, Łękawica, Łysina, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki, Las, Ślemień, Kocoń i Okrajnik.

Wiele członkiń uczestniczyło w kursie ,, Potrawy Regionalne w obsłudze ruchu turystycznego na wsi”, uzyskując kwalifikacje do prowadzenia GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO. Było również uczestnictwo w kursie podnoszenia kwalifikacji ,,Organizacja usług Agroturystycznych”, ,,Prowadzenie i obsługa punktu gastronomicznego”. Odbył się kurs ,,Poszukiwać pracy czy rozpocząć działalność gospodarczą”. Członkinie uczestniczyły i nadal uczestniczą w uroczystościach Dożynkowych w całym regionie- biorąc udział w konkursach ,,Wieńców Dożynkowych”- otrzymując wyróżnienia.

Nie sposób jest jednak opisać szczegółowo historii KGW Gilowice, ponieważ kroniki działalności prowadzone są dopiero od ok. 20 lat, a historia wcześniejsza przekazywana była ustnie.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GILOWICACH

Utworzono dnia 18.11.2016, 10:37

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GILOWICACH

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej